pomoc Ślubnięci.pl » Zabawy weselne

Zabawy weselne


Kareta
              Koń lewy                Koń prawy  więcej »

woźnica
Koło lewe przednie                Koło prawe przednie
    Król                Królowa
Koło lewe tylne                Koło prawe tylne

Na początku prowadzący rozdaje kieliszki, objaśnia zasady i tłumaczy każdemu kim jest.
Czyta historię, która jest poniżej. Na dźwięk odpowiedniego słowa, osoba, której dana funkcja jest przypisana musi wstać i obejść dokoła krzesło. Jeśli tego nie zrobi – pije „karniaka”.

Uwaga!
Kareta = woźnica + koła + król + królowa
Zaprzęg = woźnica + koła + król + królowa + konie

Dawno, dawno temu żył sobie Król i Królowa. Królowa ze swoim Królem bardzo lubili jeździć swoją karetą. Kareta miała 4 koła: prawe przednie, lewe tylne, lewe przednie i prawe tylne. Lewy koń był biały, a prawy koń był czarny. Pewnego dnia Królowa rzekła do swego Króla:
- Królu mój, Królu mój wspaniały, Drogi Królu, powiedz woźnicy żeby przygotował konie i sprawdził koła, bo na ostatnim spacerze był problem z prawym tylnym kołem.
Woźnica zaprzągł konie i karetę. Sprawdził prawe tylne koło, rzucił okiem na lewe przednie koło, potem rzekł do Króla:
- Królu mój, nasz wspaniały Królu, najukochańszy Królu, kareta i konie są gotowe.
Królowa z Królem wsiedli do karety i pojechali na piękną łąkę. W pewnym momencie Królowa rzekła do Króla:
- Usiądź sobie Królu, kochany Królu, mój ty najukochańszy Królu. Powiedz woźnicy by nakarmił oba konie i przygotował karetę na następny dzień abyśmy mogli wybrać się jeszcze raz sami.
Król rzekł do Królowej: Królowo moja, moja kochana Królowo, Kocham Cię moja Królowo i dał jej słodkiego całusa.

Za nie zareagowanie na słowo np. Król, osoba reprezentująca Króla musi wypić kieliszek wódki bez popitki. Przy odpowiednio dobranym opowiadaniu zabawa potrafi rozweselić do łez zebranych gości.Sznurek
Zabawa wymagająca dużo odwagi. Na jednym końcu sali stawia się butelkę alkoholu,  więcej »

a na drugim końcu ustawiają się zawodnicy. Na znak orkiestry zawodnicy zaczynają układać na podłodze sznurek z ubrań które mają na sobie. Wygrywa osoba która pierwsza ułoży sznurek tak długi żeby sięgnął do postawionej po drugiej stronie butelki.
Nie ma co ukrywać, dobrze jest mieć wtedy na sobie dużo ubrań.Pociąg
Zabawa organizowana jest z reguły tuż przed oczepinami lub w trakcie zabawy weselnej.  więcej »

Do zabawy należy zebrać maksymalną ilość osób, które ustawiają się jedna za drugą "w wagoniki" następnie do muzyki jedzie pociąg z daleka, zaczyna się taniec. Wodzirej, co jakiś czas przerywa taniec i oznajmia, do jakiej stacji, w jakim kraju goście dojechali. W każdym kraju obowiązkowo należy odtańczyć taniec narodowy, np.: we Francji Kankana, w Rosji Kazaczoka, w Wiedniu Walca itd. ilość krajów i utworów, zależy tylko od inwencji twórczej wodzireja, no i wytrzymałości gości.Taniec na gazecie
Kilka par dostaje gazety i tańczy na niej po chwili składa się gazetę na pół i znowu na pół.  więcej »

Wygrywa para która dłużej utrzyma się na jak najmniejszym kawałku gazety.

 

Przepowiednia
Jest 10 balonów w których ukryte są karteczki z wypisanymi rzeczami, które po ślubie  więcej »

mąż albo żona będzie robić, czyli np. "Od dzisiaj to ja będę zmywał(a) naczynia", "Od dzisiaj będę Ci codziennie masował(a) stópki",  "Od dzisiaj to ja będę głową rodziny", "Od dzisiaj to ja będę oddawać pensję małżonkowi", "Od dzisiaj będę słuchać mądrych rad teściowej", "Będę prać pieluchy", "Pilot będzie należał do mnie". itp. Młoda Para przekuwa na przemian balony i na głos czytają co wylosowali Wszystko zależy od pomysłowości organizatorów.

Inne przykładowe wróżby :
1. Zakocha się w Tobie ktoś w typie Roberta Redforda, Mela Gibsona, Brada Pitta Antonio Banderasa, Leszka Millera (niepotrzebne skreślić). Jeśli zaś jesteś mężczyzną - to w tym roku zakocha się w Tobie ktoś w typie: Cindy Crowford, Naomi Campbell, Sharon Stone, (żadnej nie skreślaj).
2. Rok zapowiada się rewelacyjnie w sprawach sercowych - uwiedziesz szesnaście małolat i jedną dużolatę. Jeśli jesteś kobietą - odwrotnie: jednego małolata i szesnastu pierników.
3. W miłości dobry okres - 2 marca między 14.00 a 16.00.
4. W miłości - duże zmiany - zmienisz kochankę na kuchenkę mikrofalową.
5. W życiu prywatnym ostrożnie, Skorpion o wyglądzie niegroźnej jełopy okaże się wyrachowaną świnią z księgowości.
6. Miłość - w listopadzie zgłoś się do "Randki w ciemno" - będzie program dla nietypowych i wierzących wszystkiemu ludzi.
7. Jeśli chodzi o miłość - bądź ostrożna/y. Unikaj dyskotek. Ma na Ciebie ochotę stara panna spod znaku Panny.
8. Miłość - szkoda czasu na zaloty, lepiej wybierz się na siłownię. Zmęczysz się tak samo, ale bez konsekwencji.
9. W miłości los Ci sprzyja i dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności osiągniesz sukces. Za trzy lata.
10. Miłość - nie narzekaj, lepiej już nie będzie - cztery kochanki to i tak jak na ciebie za dużo.
11. Szczęśliwy dzień - już był.
12. Wreszcie upragniony, luksusowy samochód stanie się Twoją własnością. Wszyscy znajomi popękają z zazdrości ! Ale pamiętaj, abyś w trakcie pilnowania go przywiązał się łańcuchem do koła na wypadek zaśnięcia. Bądź też przezorny i kup broń, bo mafia potrafi być teraz bardzo brutalna.
13. Wygrasz w totka trzy i pół miliarda. Bardzo, ale to bardzo ucieszy to bliską Ci osobę, która odziedziczy te pieniądze, jako że ty dostaniesz zawału zaraz po losowaniu.
14. Awansujesz w pracy. Od tej chwili będziesz tak ciężko pracować, że zorientujesz się o co tak właściwie chodzi w życiu dopiero wtedy, kiedy już będzie za późno. Nie przejmuj się, twoi szefowie zarobią na tobie pieniądze i pełni wdzięczności będą Ci przysyłali z Florydy kartki z pozdrowieniami.
15. W tym miesiącu zakocha się w Tobie osoba o jakiej tylko marzą inni. Kiedy zdecydujesz się już z nią zostać i spalisz za sobą wszystkie mosty okaże się, że ta zjawa jest, niestety, bezdennie głupia i na dodatek nie sposób jej się teraz pozbyć.
16. Doskonały czas na założenie własnego interesu. Właśnie teraz jesteś pod wpływem szczęśliwej gwiazdy. Warto pożyczyć z banku dziesięć miliardów i zainwestować je. W przyszłym miesiącu natomiast kłopoty finansowe - bank poprosi o spłatę odsetek.
17. Będzie to spokojny miesiąc - tak jak poprzedni i tak jak następny. Trochę emocji pod koniec marca, kiedy uświadomisz sobie, że najbliższa zmiana w ich życiu, to emerytura i to bez względu na lata, jakie im jeszcze do niej zostały.
18. Tak długo oczekiwany wyjazd na wczasy wreszcie się urealni. Pojedziesz tam, gdzie zawsze chciałeś. Po powrocie pamiętaj, żeby robić zakupy tuż przed zamknięciem sklepu, bo wtedy czerstwy chleb jest przeceniany.
19. Wiele miłych wizyt. Każdego dnia odwiedzi Cię ktoś z dobrych znajomych. Nawet pieniędzy nie będziesz musiał wydawać, bo goście przychodzą z własnym alkoholem i zakąskami. Pod koniec miesiąca poproś lekarza, żeby Esperal wszył ci w pośladek, a nie pod pachą - pod pachą strasznie uwiera.
20. Przejdziesz metamorfozę. Bliska już wiosna całkowicie Cię odmieni - zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Patrząc rano w lustro nie krzycz za głośno: "Tato, a co ty robisz w mojej łazience!", bo obudzisz rodzinę i ona też zacznie krzyczeć.
21. Wreszcie uwolnisz się od problemu, jaki towarzyszy Ci już od dłuższego czasu. Dlatego lepiej, żebyś już teraz zaczął uczyć się grypsery. Przypomnij swojemu obrońcy, aby wyraźnie podkreślał, że uwalniałeś się od problemu w afekcie i będąc chwilowo niepoczytalnym.

 

Poznajmy się
Zabawa typowo oczepinowa przeznaczona dla Pary Młodej. Po oddaniu welonu i muszki  więcej »

Nowożeńcy mają pokazać czy się dobrze zdążyli poznać w okresie narzeczeństwa. Do konkursu przystępuje para młoda i grupa osób płci obojga. Najpierw sadza się w rzędzie kilka Pań z Panną Młodą w środku a pan młody /z zawiązanymi oczami/ ma ją rozpoznać po wymienionej części ciała. Najczęściej rozpoznaje małżonkę po kolanie, ale zdarzają się przypadki rozpoznawania po nosie, udach, lub biuście. Zabawę powtarza się aż do rozpoznania osoby szukanej. Po odnalezieniu Panny młodej role się zamieniają Pan Młody siada wśród Panów na krzesełkach, a zadaniem Pani Młodej jest odnalezienie ukrytego małżonka, rozpoznając go po wymienionej części ciała. Najczęściej w tym przypadku tą częścią ciała jest nos, ale zdarzają się przypadki gdzie rozpoznaje Pana młodego po pępku, pośladkach lub po pocałunku.

 

Wałek
W zabawie biorą udział wszyscy chętni goście, stając w kółku na przemian pan, pani,  więcej »

pan, pani... Zabawę rozpoczyna Para Młoda. Celem zabawy jest podawania sobie wałka od osoby do osoby tak aby nie upadł na podłogę. Wałek trzymany jest w zależności od wersji: pod brodą, pod pachą, lub miedzy kolanami. Do przekazywania wałka nie wolno używać rąk. Osoba która zgubi wałek odpada z zabawy.

 

Zakręcony
Do tej zabawy niezbędny jest kijek np. od szczotki no i kilku odważnych.  więcej »

Zasady zabawy są bardzo proste: należy wypić setkę wódki, przykładając czoło do kijka obiec go 10 razy dookoła, a następnie szybciutko dobiec do oddalonej na drugim końcu sali Pary Młodej, która trzyma nagrodę.

 

Dzień z życia rodziny
Wybiera się dwie takie same grupy. Jedną wybiera Panna Młoda ze swojej rodziny,  więcej »

drugą Pan Młody ze swojej rodziny. Następnie czytane jest opowiadanie a wyczytane osoby lub grupy osób mają za zadanie szybko obiec swoją rodzinkę i usiąść na swoim krześle. Państwo Młodzi oceniają która rodzina wygrywa w konkurencji.
Rodzina I        Rodzina II
mama        mama
tata        tata
Wacek        Wacek
Witek        Witek
Gosia        Gosia
Pikuś        Pikuś
słoń        słoń

mama + tata = rodzice
Wacek + Witek + Gosia = dzieci
mama + tata + dzieci = rodzina
mama+ tata + dzieci + Pikuś + słoń = wszyscy

OPOWIADANIE
Pewnego razu TATA powiedział: do naszego miasta przyjechał cyrk. WSZYSCY bardzo się ucieszyli, ponieważ TATA obiecał, że jutro CAŁĄ RODZINĄ pójdziemy na przedstawienie. Świetnie! Zawołał WITUŚ. Bardzo chciałbym zobaczyć SŁONIA. E tam SŁOŃ, małpy są o wiele ciekawsze powiedział WACUŚ. Ja tam najbardziej lubię naszego PIKUSIA, powiedziała GOSIA, ale to tylko kundel. Pójdziemy WSZYSCY powiedział TATA, a MAMA go poparła. Następnego dnia MAMA kupiła bilety i WSZYSCY poszli do cyrku. Przedstawienie się zaczęło. Występowały małpy, tygrysy, potem konie, a na końcu śmieszny klaun. Lecz DZIECI zaczęły się bardzo niepokoić bo wciąż nie było SŁONIA. Ja chcę SŁONIA! - zaczął wołać WITUŚ, a ja chcę lody zmienił temat TATA i kupił lody. RODZICE spojrzeli na siebie, a DZIECI nadal czekały na SŁONIA , a SŁONIA wciąż nie było. Po paru innych występach wreszcie na arenie pojawił się SŁOŃ. DZIECI bardzo się ucieszyły. Czas szybko mijał, przedstawienie dobiegało końca. Cała RODZINA dobrze się bawiła, a najbardziej DZIECI .WSZYSCY zadowoleni wrócili do domu. Nawet PIKUŚ szczekał z radości. Przy kolacji TATA obiecał DZIECIOM ,a MAMA potwierdziła, że jutro z PIKUSIEM , jak będą grzeczne, to znowu WSZYSCY pójdą do cyrku, aby zobaczyć jeszcze raz SŁONIA i inne zwierzęta. I tak zakończył się dzień.

 

Świstak
W tym konkursie niezbędna jest znajomość gwizdania.  więcej »

Uczestnicy dostają do wypicia kieliszek 100 gramów, po którego uprzednim opróżnieniu muszą zagwizdać. Zawartością kieliszka powinna być drobno zmielona bułka tarta. Pierwszy, któremu ta sztuka się uda dostaje nagrodę.

 

Druga twarz
Wybieramy cztery pary, do zabawy należy przygotować dwie pary pończoch.  więcej »

Panowie siadają na krzesełkach, a Panie zakładają Panom pończochy na głowy. Para młoda występuje w roli jury i ma za zadanie wybrać najzabawniejszą twarz wesela. Zabawa polega na tym że Panie kolejno zdejmują panom pończoszki z twarzy ciągnąc za węzełek zawiązany na końcu każdej pończoszki.

 

Ile będzie dzieci?
Ustawia się 2 krzesła i tyłem do siebie w odległości ok 5 metrów, na nich siadają młodzi.  więcej »

Gra muzyka, a na znak Państwo młodzi maja odwrócić głowę w jedna ze stron, w prawo lub w lewo. Jeżeli obydwoje odwrócą się w prawo - CÓRKA
Jeżeli obydwoje odwrócą się w lewo - SYN Jeżeli ich głowy rozejdą się w innych kierunkach – BLIŹNIAKI
Zabawę można powtórzyć 3, 4 razy, w zależności ile dzieciaczków się im już nazbiera, i czy wyrażą chęci by było ich więcej

 

Gra o 100 zł
Zabawa polega na tym, że prowadzący proponuje dwóm chętnym grę o 100zł.  więcej »

Stawia na środku sali krzesło na krześle kładzie banknot i na próbę mają go przedmuchać w tym samym momencie na stronę przeciwnika. Kto przedmucha, banknot jego. Ale jak wspomniałam to była próba i dopiero teraz mogą wygrać te pieniądze, teraz zawiązuje się im oczy i gdy klęczą znowu przed krzesłem gotowi do dmuchania, zabiera się banknot i stawia talerz z mąką. Na hasło start dmuchają co sił nie wiedząc że są już cali w mące.

 

Długopis i butelka
Panu młodemu zawiązuje się oczy, a na sznureczku (długim do ziemi)  więcej »

uwiązuje się długopis i stawia się przed nim butelkę.. Panna młoda ma za zadanie tak pokierować młodym aby trafił do butelki długopisem...

 

Krzyżówka
Wcześniej należy przygotować małe krzyżówki z hasłami dotyczącymi panny młodej   więcej »

(w wersji obszerniejszej mogą one również dotyczyć pana młodego). Gości dzielimy na drużyny/stoliki i rozdajemy po krzyżówce. Na rozwiązanie jej mają maksymalnie 10 minut. Następnie trzeba zebrać krzyżówki, przeczytać poprawne odpowiedzi. Wygrywa grupa, która miała najlepszy wynik. Następnie zapraszana jest ona na parkiet i ma za zadanie zatańczyć najbardziej rozkołysaną sambę (lub inny tanieć latynoamerykański prowokujący do rozbujania biodrami). Pozostali nagradzają grupę brawami: wygrywa ta osoba z grupy, która zbierze największe owacje. To ona też wygrywa podwiązkę! Pozostałe osoby z grupy mogą zostać obdarowane małymi, zabawnymi upominkami. Oczywiście można zakończyć kon kurs przed zapraszaniem gości na sambę ;)

 

Test ze znajomości Pary Młodej
Do testu wybiera się najbliższych przyjaciół, znajomych, które najdłużej/najlepiej znają Parę Młodą.  więcej »

Ustawia się na środku sali krzesełka, rozdaje każdemu test i długopis. Osoba która zdobędzie najwięcej punktów wygrywa nagrodę.  Przykładowe pytania:
Gdzie Asia i Michał się poznali?
Ile Asia i Michał razem ważą?
Jak długie są włosy Panny Młodej?
Ile Asia i Michał mają razem lat?
Gdzie Asia i Michał studiowali?
Ile Asia i Michał razem ważą?
Odpowiedzi Para Młoda dopasowuje do siebie.

 

Zabawa z krzesłami
Dziesięciu ochotników tańczy wokół dziewięciu krzeseł,  więcej »

nagle muzyka zostaje przerwana, kto nie zdąży usiąść - odpada. Na zwycięzcę czeka oczywiście nagroda, którą fundują Państwo Młodzi.

 

Krzesełka na "bis"
W tej zabawie obowiązują podobne zasady jak w zabawie z krzesłami z ta różnicą,  więcej »

że zamiast krzesełek są panowie, a panie gdy muzyka się skończy muszą na nich wskoczyć tak, aby nogi były w górze. Zabawa pełna przyjemności i wrażeń, szczególnie dla panów.

 

Przechodzenie pod sznurkiem
Do tej zabawy potrzebny nam będzie kawałek sznurka, linki itp. długości około 3-4 m.  więcej »

Wybieramy z gości weselnych kilka par. Prosimy aby dwie osoby staneły na środku sali, ze sznurkiem rozciągniętym między sobą. Pozostałe osoby stają po jednej stronie rozciągniętego sznurka. Zabawa polega na tym, że w takt muzyki granej przez orkiestrę, wszystkie pary tańczą i w międzyczasie przechodzą pod rozciągniętym sznurkiem, raz w jedną, a następnie w drugą stronę. Osoby, które trzymają sznurek, trzymają go na początku wysoko, ale z każdym przejściem wszystkich tańczących par na drugą stronę obniżają go coraz niżej. Osoby tańczące ze sobą muszą trzymać się cały czas siebie, nie mogą się puścić. Odpada para, która dotknie sznurka lub w trakcie przechodzenia pod sznurkiem nie będzie się trzymać między sobą. Oczywiście wygrywa ta para, która zostanie na samym końcu.

 

Banany
Wybieranych jest kilka par. Każda para otrzymuje banana, którego partner obiera ze skórki.  więcej »

Jedną jego końcówkę wkłada do ust partnerka, drugą partner. Zespół gra melodie, pary tańczą, starając się nie zgnieść, nie ugryźć rekwizytu. Ci, którzy uszkodzą banana, odpadają. Zwycięska para otrzymuje wcześniej ustaloną nagrodę.

 

Zbieranie na wózek (podróż poślubną)
Zabawa ma swoje miejsce najczęściej po oczepinach.  więcej »

W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają miseczki i siadają sobie pod sceną, Para młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w tej zabawie mogą tańczyć tylko z Parą Młodą, aby zatańczyć z Panem lub Panią Młodą należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze para młoda przeznacza na wózek dla swojego dziecka lub na podróż poślubną.

 

Test zgodności
Para Młoda siada na krzesłach tyłem do siebie, w rękach mają kartki.  więcej »

Ona ma 2 kartki z napisem: "ja" i "on". Młody ma z napisami: "ja", "ona".
Orkiestra zadaje pytania typu: "kto pierwszy powiedział kocham cię", "kto lepiej prowadzi samochód", "Kto będzie trzymał kasę" "Kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni", "Kto pierwszy zasypia w łóżku" "Kto będzie zmywał po posiłkach?", "kto będzie rządził w sypialni" "kto ma fajniejszych teściów", "kto nawiązał znajomość pierwszy" itd., para odpowiada na pytania podnosząc jednocześnie kartki do góry. Zamiast kartek można użyć butów.

 

Urodziny
Zespół lub wodzirej śpiewa "... a kto się w styczniu (lutym, marcu... itd.)  więcej »

urodził, ma wstać, ma wstać, ma wstać". Wszyscy goście, którzy urodzili się w danym miesiącu wstają i śpiewają "kieliszek swój do ręki weź i wypij, aż do dna, kieliszek swój do ręki weź i wypij, aż do dna". Następnie piją toast a pozostali śpiewają piosenkę dla kolejnego miesiąca. Gdy solenizantami jest ktoś z młodej pary goście śpiewają: "Ona temu winna, Ona temu winna, pocałować Go powinna".

 

Przebierańce
Goście tworzą koło i podają sobie z ręki do ręki wałek, w takt muzyki,  więcej »

która nagle zostaje przerwana. Komu wałek zostanie w ręce, ten otrzymuje od prowadzącego śmieszne przebranie. Finał to przede wszystkim wiele radości, śmiechu, wspólny taniec oraz pamiątkowe zdjęcie.

 

Balony
Młoda Para wybiera kilka par (dobrze takich z poczuciem humoru).  więcej »

Wręcza im niezbędne "akcesoria" - balon oraz pompkę do pompowania materacy. Zabawa polega na tym, że panowie trzymają wężyk do pompek, na który natknięte są balony. Pompki leżą na krzesłach. Zadanie Pań - jak najszybciej napompować balony poprzez siadanie na krześle (a ściślej mówiąc pompce) do momentu ich pęknięcia.

 

Prezent
Pośród gości wędruje paczka (prezent niespodzianka od zespołu).  więcej »

Prowadzący czyta tekst, z którego wynika, że np. pan z kulawą nogą ma przekazać paczkę pani z pięknymi włosami. Paczka wędruje na przemian między kobietami i mężczyznami, ukazując jednocześnie wady panów i zalety kobiet. Podczas finału zabawy, prezent wędruje do państwa młodych. Zabawa na siedząco, prowadzona najczęściej podczas serwowania kawy lub poczęstunku tortem.

 

Fanty
Orkiestra wybiera kilka osób - najlepiej 6 - 8.  więcej »

Następnie ustawiane są krzesła, na których siada Młoda Para. Zadaniem wybranych osób jest przyniesienie wymienionego przez prowadzących konkurs, przedmiotu i położenie go przed młodymi. Fanty są zależne od pomysłowości orkiestry. Mogą to być: począwszy od zapałek, zegarków, szminek, pasków do spodni, grzebieni, butów, marynarek, również różnego rodzaju warzywa i owoce, gaśnice, koła samochodów, teściowe. Każdy z uczestników musi przynieść takiego samego fanta, a osoba, która zrobi to ostatnia odpada z gry. Często tutaj zdarza się, że orkiestra zbyt daleko posuwa się w podsuwaniu niekonwencjonalnych zadań, co wprawia w zakłopotanie uczestników zabawy.
Taniec z figurami
Wodzirej zaprasza do tańca, w kółeczku tańczymy. Panowie okręcają panie, panowie klęczą panie tańczą wokół panów i takie tam... A żeby było sprawiedliwie to w pewnym momencie wodzirej każe uklęknąć paniom (panie myślą, że teraz panowie będą tańczyć wkoło nich...), a wodzirej mówi: panowie stają naprzeciwko klęczących pań (muzyka cichnie) tak właśnie panie chciałyby podziękować panom za taniec.

 

Buciki weselne
Ta zabawa weselna jeśli tak można ją nazwać ma swoje miejsce na samym początku oczepin.  więcej »

Goście zabierają buty Parze młodej podczas zdejmowania welonu i muchy. Zadaniem Pana Młodego jest wykupienie bucików małżonki i swoich alkoholem. Często do tej sytuacji można usłyszeć przygrywki orkiestry w stylu: "Panie Młody nie bądź Felek wykup młodej pantofelek, pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki.

 

Rączki były?
Tą zabawę najczęściej organizuje się w trakcie wesela, ale można spotkać ją w grupie  więcej »

zabaw oczepinowych. Do zabawy dobiera się dowolnie dużą grupę osób płci obojga i ustawia się je na przemian Pan, Pani... w kółku. Następnie pląsając rozpoczyna się taniec w kółko trzymając się za rączki. Zespół muzyczny w trakcie zabawy przerywa co chwilę taniec i pyta o poszczególne części ciała np. rączki były? na co biorący udział w zabawie odpowiadają stosownie do sytuacji. Po każdym pytaniu następuje zmiana części ciała, za którą biorący udział w zabawie się trzymają. Uwaga!!! Zabawa raczej dla osób pełnoletnich :)

 

List od kolegów
Bongiorno Kamillo frajera (Dzień dobry drogi Kamilu)  więcej »

Kontato schizofrenio (bardzo nas cieszy)
Liberta kaput (że się ożeniłeś)
Akademio kabaretto (w tym uroczystym dla Ciebie dniu)

La dyscyplina dyktatore (życzymy Ci wiele radości i szczęścia)
Paloma maszkarone (pojąłeś piękną żonę )
Katorga, galera, patoga (po weselu rozpoczniesz normalne życie)

Finito amore... (wasz związek będzie pełen miłości)
Cinquecento bambini (potem może przyjdą dzieci)
Padre Virgilius (zostaniesz ojcem)

Silencio mortale (będziesz się cieszyć tą perspektywą)
Arszenikos cyjankare (dbaj o teściową)
Piwencjo kuflozo (i o teścia)
Vizitato prokuratore (a zostaniesz doceniony)
Gratulacjone (życzymy Ci)
Non kolaboracjone (miłej współpracy)
Forsa finito (dużo pieniędzy)
Apartamento sutereno (ładnego mieszkania)
Karocze sireno (dobrego samochodu)
Prego ciao Italia Bongiorno ogródek, sekator, działka (udanych wakacji co roku)
Cavalieros Sicilianos Italianos (tego wszystkiego życzą Ci koledzy ze słonecznej Italii)

Kumplos smutatos (podpisano koledzy z Klubu Starych Kawalerów)

P.S. Bongiorno stonka inwazione (Pozdrowienia dla gości weselnych)

 

Śpiewać każdy może
Państwo Młodzi stają na środku sali, tyłem do siebie, gromadząc przed sobą  więcej »

zaproszonych przez siebie gości i przyjaciół (ze strony Pani Młodej jej goście, analogicznie w przypadku Pana Młodego). Na znak wodzireja Pani Młoda zaczyna dyrygować swoim chórem, który śpiewa „sto lat”, później analogicznie Pan Młody. Wodzirej ogłasza zwycięską drużynę. Po skończonej zabawie obydwie drużyny odśpiewują „sto lat” dla nowożeńców.Gorące krzesła
Na parkiecie pojawia się 12 krzeseł. Do zabawy zapraszane jest pierwsze 12 chętnych osób.  więcej »

Wodzirej prosi uczestników o zajęcie miejsc na krzesłach. Pozostali goście proszeni są o gorący doping. Wodzirej prosi każdego z uczestników zabawy o znalezienie odpowiedniego rekwizytu, który powinien znajdować się w lokalu np. widelec. W trakcie gdy uczestnicy zabawy wybierają się w poszukiwaniu podanego rekwizytu, z parkietu znika jedno krzesło. W ten sposób osoba, która powróci najpóźniej nie ma już gdzie usiąść. Tym sposobem zostaje ona wyeliminowana z zabawy, a za karę, w pierwszym miesiącu po ślubie, ma wykonywać daną czynność dla Nowożeńców, wymyśloną przez Wodzireja np. wyprowadzać psa. Taki sposób eliminacji uczestników powtarzany jest jeszcze analogicznie 10 razy. Osoba, która pozostanie w zabawie najdłużej dostanie do wykonania najprzyjemniejszą czynność. W ten sposób przez kolejne 12 miesięcy przyjaciele Pary Młodej będą wykonywać dla nich wskazane czynności.

 

Kuszenie Adama
Do zabawy potrzebne jest kilka par i tyle samo jabłek, oraz kawałek sznurka.  więcej »

Jabłka wiążemy na sznurku za ogonki. Panie trzymają jabłka na sznurkach, a Panowie mają za zadanie zjeść jabłko bez pomocy rąk. Czym dłuższy sznurek i większe jabłko, tym większy problem z jego zjedzeniem.

 

Konkurs dokładności
Do konkursu potrzebne są min. 2 pary. Panowie mają za zadanie umieścić puste butelki  więcej »

po piwie w swoich spodniach tak aby wystawała szyjka Natomiast zadaniem pań jest przelać szklankę wody do butelek swoich partnerów Jak łatwo się domyśleć są dwa sposoby przelewania wody - szybki - czyli ze szklanki wprost do butelki (i troszkę poza butelkę znaczy w spodnie) i dokładny - czyli woda jest nabierana w usta a następnie przelewana do butelki (równie ciekawa opcja) oczywiście w tym, konkursie się nie liczy czas tylko dokładność zawodników.
Drugim etapem zabawy jest to że puste szklanki stawia się na podłodze a panowie bez użycia rąk muszą przelać zawartość butelki z powrotem do szklanki: po ilości przelanej wody w szklance widać która para była dokładniejsza i mniej rozlała wody.

 

Wyścig cebuli (nasz ulubiony ;-) )
Potrzebne są cebule, igła, sznurek i paczuszki zapałek.  więcej »

Propozycja dla 4 osób: Pan Młody, kawaler który "wygrał" oczepiny oraz dwóch najstarszych stażem mężów na sali). Cebule nawleka się igłą ze sznurkiem, który zawiązuje się panom o szlufki spodni/do paska tak, aby cebula była tuż nad ziemią. Następnie ustala się linię startu i mety. Na linii startu ustawia się przed każdym zawodnikiem paczkę zapałek. Bujając tułowiem trzeba tak rozhuśtać cebulę by popychać pudełka zapałek za linie mety – kto pierwszy ten wygrywa.
Zamiast cebuli można użyć np. pomarańcze, mandarynki albo ich sztuczne odpowiedniki.
Gdy wygra starszy zawodnik komentarz zespołu mówi, że staż w związku ma wpływ na "precyzję" natomiast gdy wygra młoda osoba, wodzirej mówi, że młoda osoba dużo ćwiczyła a starszym jeszcze dużo brakuje ;)

 

Marynarki
 Wybieranych jest kilka par. Mężczyzna musi mieć ze sobą marynarkę.  więcej »

Zabawa polega na tym, iż wybrane pary tańczą, a na podany przez orkiestrę znak, mężczyzna zdejmuje z siebie marynarkę, przywleka ją na lewą stronę i zakłada ją ponownie lub przekazuje ją partnerce która ma ją ubrać. Można sobie pomagać lub nie – decyzja należy do Was. Para, która to wykona jako ostatnia, odpada. Konkurs kończy się, kiedy pozostanie tylko jedna para.
Konkurs ten można urozmaicić, można na przykład kazać osobie,  która ubiera marynarkę zapiąć jeden guzik, można kazać za każdą zmianą marynarki polecić aby marynarkę odwracać raz na lewą stronę raz na prawą lub przód na tył itp.
 

 

Taniec na leżąco
Wybiera się ok. 5 chętnych par  więcej »

Wodzirej prowadzący zabawę często dobiera sobie sędziów w postaci Pary Młodej lub Świadków. W zabawie wygrywa para, która najdłużej wytrwa na parkiecie. W zależności od wersji tej zabawy może ona przybrać formę siłową, lub zręcznościową: - w wersji siłowej wodzirej zmusza partnerów do coraz trudniejszych figur, np.: z partnerką na rękach, w przysiadzie, itp. - w wersji zręcznościowe tańczącym daje się np. balon, który umieszczany jest między różnymi częściami ciał tańczących. Para, która zgubi balon odpada. - inna odmiana wersji zręcznościowej to taniec z marynarką, w którym partnerzy na wybrany znak zamieniają się marynarką. Ostatnia para odpada.

 

Podaj dalej
Często organizowana na początku. Wszyscy stają w kółku,  więcej »

zabawę zaczyna Młoda Para przekazując sobie pocałunek. Następnie pocałunek przekazywany jest dalej przez całą salę od jednego gościa do następnego, dopóki nie wróci do Pary Młodej.

 

Zabawa w kotka i myszkę
Panna młoda staje w kółku otoczona przez inne panny  więcej »

(jeśli jest ich za mało mogą być mężatki) Zadaniem pana młodego jest przedostać się do żony, a zadaniem panien nie dopuścić go - taka zabawa w kotka i myszkę, tylko myszka nie ucieka.

 

Konkurs tańca
Do konkursu staje kilka par.  więcej »

Wodzirej prowadzący zabawę często dobiera sobie sędziów w postaci Pary Młodej lub Świadków. W zabawie wygrywa para, która najdłużej wytrwa na parkiecie. W zależności od wersji tej zabawy może ona przybrać formę siłową, lub zręcznościową: - w wersji siłowej wodzirej zmusza partnerów do coraz trudniejszych figur, np.: z partnerką na rękach, w przysiadzie, itp. - w wersji zręcznościowe tańczącym daje się np. balon, który umieszczany jest między różnymi częściami ciał tańczących. Para, która zgubi balon odpada. - inna odmiana wersji zręcznościowej to taniec z marynarką, w którym partnerzy na wybrany znak zamieniają się marynarką. Ostatnia para odpada.

 

Konkurs playback
Zabawa polega na naśladowaniu (markowaniu) wokalistki oraz gitarzysty  więcej »

do odtworzonego w tle podkładu muzycznego. W tym celu wyłaniamy spośród Gości kobietę i mężczyznę i wręczamy Im rekwizyty zastępujące mikrofon oraz gitarę. Uczestnicy będą mieli za zadanie zaprezentować się publiczności podczas udawanego śpiewu (kobieta) oraz gry na gitarze (mężczyzna).
Konkurs może się odbyć również w formie kilkuosobowej a wtedy publiczność nagradzając uczestników intensywnością braw, zadecyduje o zwycięzcach z grona wokalistek oraz gitarzystów.

 

Zapoznanie rodzin
Młoda i młody maja wybrać po np. 8 osób ze swoich rodzin, 4 dziewczyny i 4 chłopaków.  więcej »

Staja oni w dwóch rzędach i zabawa polega na zapoznawaniu się rodzin stawiamy dwa rzędy, naprzeciwko siebie panie naprzeciw panów i każdy po kolei mówi co podoba mu się w osobie która stoi naprzeciw i są to usta, oczy, włosy, ramiona, dłonie itd. i tak cały rząd, trzeba to zapamiętać bo następna runda to należy pocałować osobę z przeciwnej strony w to najpiękniejsze miejsce.

 

Coś dla sprawnych fizycznie
Goście dobierają się parami. Panowie stają w kółku. Panie stoją za swoimi partnerami.  więcej »

Gdy zespół zaczyna grać, panie wskakują panom na plecy, zeskakują, obiegają całe kółko, przechodzą pod nogami panów, przechodzą za plecy i wskakują. Ostatnia para odpada a pozostali bawią się dalej - do wyłonienia zwycięzcy.

 

Jezioro łabędzie
Prowadzący zaprasza na środek sali panny i kawalerów.  więcej »

Panowie muszą zdjąć marynarki i podwinąć do kolan spodnie a następnie po kolei odtańczyć „Jezioro łabędzi” oczywiście przy odpowiednim akompaniamencie. Wygrywał ten który otrzymał największe owacje od panien.

 

Krzesełka inaczej
Na początek prowadzący prosi o ustawienie powiedzmy pięciu  więcej »

(można więcej , można mniej) krzesełek ustawionych koliście oparciami do siebie. Następnie zaprasza do gry sześciu panów. Zwykle w takiej sytuacji z sali dobywa się chóralne ‘achaaaa’, które oznacza, że wszyscy już wiedzą... O jedno krzesełko mniej, będą chodzić dookoła, siadać, a kto nie zdąży odpada itd.. I to właściwa ‘zasłona dymna’.
Kiedy mamy już sześciu ochotników, wodzirej nieoczekiwanie prosi o dostawienie jeszcze jednego krzesełka, co zwykle wywołuje konsternację zawodników i zdziwienie publiki.
Następnie zaprasza zawodników aby usiedli. Kiedy panowie już sobie wygodnie siedzą prowadzący prosi ich o zdjęcie jednego dowolnego elementu odzieży i odłożenie go np. przed krzesełkiem, lub na krzesełku jak kto woli, i przesiedli o jedno krzesełko w prawo.. Zwykle w takiej sytuacji panowie zdejmują marynarki.
Wtedy konferansjer zwraca się do publiki (szczególnie żeńskiej) czy panowie powinni coś jeszcze zdjąć. Nie zdarza się, żeby goście nie krzyknęli ‘tak’ powoli łapiąc o co w zabawie chodzi. Ale to jest druga ?zasłona dymna? bo w zasadzie o to właśnie chodzi, żeby ludzie pomyśleli że będziemy ich rozbierać a wygra najodważniejszy.
I tu niesłychanie istotny jest dobry smak prowadzącego, nie chodzi przecież o zażenowanie kogokolwiek. Kiedy bowiem tak panowie zdejmują z siebie, a to skarpetkę, a to koszulę, a to zegarek i przesiadają się cały czas o jedno krzesełko, należy rzecz przerwać w chwili kiedy uczestnicy są już mocno rozebrani i mogłoby być niesmacznie.
Finał powinien zaskoczyć najbardziej. I zwykle zaskakuje. Wodzirej ogłasza bowiem, ze dalej się nie rozbieramy (zwykle przy protestach publiczności) ale ... teraz zawodnicy będą się z powrotem ubierać, jednak nie wolno im po prostu zebrać rzeczy i się ubrać. Muszą założyć jedną rzecz by móc sięgnąć po następną., a kto zrobi to najszybciej i przybiegnie do wodzireja otrzymuje nagrodę (powiedzmy zwyczajową butelkę weselnej).

 

Zabawa w dwa kółka
Na środku sali tworzymy dwa kółka - Panie tworzą wewnętrzne kółko, a Panowie  więcej »

zewnętrzne większe koło (Oczywiście Para Młoda również może uczestniczyć w zabawie). Kółka zaczynają krążyć w przeciwnych kierunkach, w czasie kiedy gra muzyka. Kiedy muzyka przestanie grać, Panie odwracają się do Panów i witają się z nimi. Muzyka zaczyna grać i za chwilę znów Stop i tak samo kilka razy. Czasami Młoda Para może trafić na siebie, wtedy oczywiście "gorzko, gorzko"!

 

Krasnoludek
Zabawa skecz - goście tworzą koło i spacerują w rytm przyśpiewki  więcej »

(nocą ciemną przez ogródek idzie sobie krasnoludek...). Prowadzący wydaje różne śmieszne komendy, które trzeba wykonać. Nagle muzyka zostaje przerwana. Powodem jest brak dyscypliny wśród gości i nie poprawne wykonywanie figur. Prowadzący dostrzega jednak osobę, która świetnie wykonała wszystkie figury - to pan młody. Oznajmia wszystkim gościom: on wam teraz pokaże jak to się robi. W tym momencie rozkazy wykonuje tylko pan młody, natomiast reszta gości patrzy i się uczy. Młody pan przeobraża się w śmieszną postać z wyciągniętym językiem do przodu, oraz z tyłkiem wypiętym jak kaczka - i tak wyglądał pan młody po ostatniej randce - oznajmia prowadzący. Uśmiechnięci goście w rytm przyśpiewki "a teraz idziemy na jednego" wracają do stołów.Jajko, woreczki lodu
Ta zabawa weselna wymaga dużej zręczności i delikatności podczas jej trwania :)  więcej »

W zabawie biorą z reguły udział dwie pary - Para Młoda i Świadkowie, lub nowo wybrana Para Młoda. Do zabawy potrzebne są dodatkowo dwa krzesełka i dwa jajka (woreczki lodu). Na krzesełkach najpierw stają panowie, a panie mają za zadanie przełożyć jajko przesuwając je w nogawkach z jednej nogawki do drugiej. Po wykonaniu tej operacji role się zamieniają, Panie stają na krzesłach, a panowie mają za zadanie przełożyć jajko od dołu pod sukienką i wyjąc je na wysokości dekoltu. Oczywiście w tle leci odpowiednia muzyka. Planując taką zabawę warto mieć coś na przebranie :)

 

Dogrywka
Zabawa na zakończenie dowolnej konkurencji w zależności od sytuacji.  więcej »

Odpowiednio przystosowana dla Panów i Pań. Zadaniem Panów jest w 30 sekund pocałować w policzek jak najwięcej Pań i na odwrót